Savunma sanayiinde lazer silah devrimi…

24.6.2013 14:35:21

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK’ın, dünyada sadece ABD’de bulunan lazer silahın yerli olarak geliştirilmesi için yüksek bütçeli projelere destek vereceğini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

TÜBİTAK desteğiyle ilk kez yerli lazer silah geliştirilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:
"(Lazer silahı) Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu tür projeler hayata geçirilmiş olacak"

"Bu bir Ar-Ge projesi şu anda. Bu bir seri imalat projesi değil. Alınan sonuçlara göre ve silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarına göre üretim planlaması yapılacaktır"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, savunma sanayi için geliştirilmesi planlanan lazer silahına ilişkin, "Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu tür projeler hayata geçirilmiş olacak" dedi. 

Ergün, Türkiye'nin son yıllarda Ar-Ge çalışmalarına çok ciddi manada önem ve destek verdiğini söyledi. 

Ergün, Türkiye'nin artık dünyanın yükselen bilim ülkeleri sıralamasında önemli yeri olduğunu belirterek, savunma sanayi alanında gerek Genelkurmay Başkanlığının gerek Milli Savunma Bakanlığının gerek savunma şirketlerinin ve Savunma Sanayii Müsteşarlığının zaman zaman talepleri olduğunu ve bunların da TÜBİTAK enstitülerinde araştırma konusu yapıldığını, ürüne dönüştürüldüğünü bildirdi.

Ergün, şunları kaydetti: 

"Bunun gibi birtakım çalışmaları sizinle daha önce paylaşmıştık. Lazer silahı da bu nitelikte bir projedir. İnsansız hava araçlarının, güdümlü füzelerin imhasında kullanılmak üzere önemli bir savuma silahı olarak geliştirilmektedir. Bunu geliştiren ülkeler var, ABD başta olmak üzere. Araştırmasını yapan ülkeler var. Türkiye de bu tür silahlara kendi imkanlarıyla sahip olabilecek ülkelerden bir tanesidir. Dolayısıyla bu çerçevede yürütülen bir projedir. İnşallah kısa zaman içerisinde, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu tür projeler hayata geçirilmiş olacaktır. Bu bir Ar-Ge projesi şu anda. Bu bir seri imalat projesi değil. Alınan sonuçlara göre ve silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarına göre üretim planlaması yapılacaktır. Bugün ortada olan bir üretim planlaması değil, bir Ar-Ge ve bundan sonuç alma çalışmasıdır." 

TSK için yüksek güçlü lazer silah sistemi geliştirilecek

Geliştirdiği yüksek teknolojili ürünlerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vurucu gücünü artıran TÜBİTAK, savunma sanayiinde devrim yapacak yeni bir projeye öncü oluyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK’ın, dünyada sadece ABD’de bulunan lazer silahın yerli olarak geliştirilmesi için yüksek bütçeli projelere destek vereceğini açıkladı.

ABD’nin insansız hava araçlarını düşürmede ve gemileri etkisiz hale getirmede kullanacağı Lazer Silah Sistemi (LaWS) büyük yankı uyandırmıştı. Amerikan Donanması’nın tanıttığı lazer silahı geliştirebilmek için Rusya, Çin, İsrail ve Almanya’da da benzer çalışmalar yapılıyor. Geleceğin silahlarından biri olarak gösterilen sistem için Türkiye de kolları sıvadı.

Bakan Ergün, TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG)’nun öncülüğünde başlatılan çalışmalarda lazer silah geliştirecek yüksek bütçeli projelerin destekleneceğini bildirdi. Kurum, 1007 Programı kapsamında Yüksek Güçlü Lazer Silah Sistemi (YGLSS) geliştirilmesi için 24 Mayıs’ta çağrıya çıktı.

Proje sonunda 2 adet lazer silah geliştirilecek

Ergün, müşteri kurumun Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi olduğu çağrı kapsamında üniversiteler, özel kuruluşlar ve kamu Ar-Ge kuruluşlarının ‘Proje Yürütücüsü’ olarak yer alabileceğini ifade etti. ‘Proje Yöneticisi Kuruluş’un ise proje sonunda kullanılabilecek 2 adet yüksek güçlü lazer silah sisteminin istenen teknik özelliklerde üretilmesinden sorumlu olacağını belirten Ergün, “Lazer sistemi ile kara, deniz ve havada tehdit unsuru oluşturan hedefler algılanacak, takip edilecek ve lazerle etkisiz hale getirilecek” diye konuştu.

Proje kapsamında öncelikle insansız hava araçları,  seyir füzeleri ve havan mühimmatlara karşı kullanılacak bir lazer silahının milli olarak geliştirileceğinin altını çizen Bakan Ergün, söz konusu lazer silahının bütün bileşenlerinin milli olarak geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Lazer kaynağı tamamen milli olacak

Bakan Nihat Ergün, çalışmaya ilişkin şu bilgileri verdi: “Silah sisteminin en kritik bileşenlerinden biri olan lazer kaynağı tamamen yurtiçi yetenekler kullanılarak geliştirilecek.  Projenin birinci dönemi süresince farklı teknolojilerin kullanıldığı en fazla 4 farklı lazer kaynağının geliştirilmesi TÜBİTAK tarafından desteklenecek. Türkiye’nin geliştireceği milli lazer teknolojisi öncelikle savunma sanayinde teknolojik kazanım sağlayacak. Kazanımının yanında üretim sanayiinde de uygulama alanı olacak.”

Son tarih 26 Temmuz

Benzeri bir lazer silah sistemi ABD tarafından Basra Körfezinde bir savaş gemisinde envantere alındı. Lazer silah sistemi teknolojileri ABD, Rusya, Çin, İsrail ve Almanya tarafından geliştirilmeye devam ediliyor. TÜBİTAK’a başvuru yapacak projelerin süresi en fazla 6 yıl olacak. Proje başvuruları çağrı kapanış tarihi olan 26 Temmuz saat 17.30’a kadar kuruma elden teslim edilecek.

 

 

Word'e aktar PDF'e aktar Yazdır E-mail ile gönder   

İlgili Diğer Haberler

Bağlı, İlgili ve İlişkili Kuruluşlar :
|
|
|
|
|
Server: WEBSERVERA, Online:789