Kasım ayı kapasite kullanım oranı…

25.11.2011 15:45:48

Bakan Ergün, Merkez Bankası tarafından açıklanan Kasım ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:

''2011 yılının ilk yarısında yaşadığımız güçlü büyüme sonrasında daha ılımlı büyümeyi tercih etmiştik ve politikalarımızı da buna uygun olarak belirlemiştik.Bu tercih neticesinde attığımız adımlarla hem güçlü büyümeyi sağlamış oluyoruz hem de ekonomideki kırılganlıkları ortadan kaldırıyoruz''

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2011 yılının ilk yarısında yaşanılan güçlü büyüme sonrasında daha ılımlı büyümeyi tercih ettiklerini ve politikaları da buna uygun olarak belirlediklerini ifade ederek, ''Bu tercih neticesinde attığımız adımlarla hem güçlü büyümeyi sağlamış oluyoruz hem de ekonomideki kırılganlıkları ortadan kaldırıyoruz'' dedi.
Bakan Ergün, Merkez Bankası tarafından açıklanan Kasım ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi.

2011 yılı Kasım ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranının, geçen yılın aynı ayına göre 1 puan artarak, bir önceki aya göre ise 0,1 puan azalarak yüzde 76,9 seviyesinde gerçekleştiğini belirten Ergün, imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranının ise bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 75,5 olduğunu hatırlattı.

Bu yılın ilk yarısında Türkiye'nin yakaladığı güçlü büyüme sonrasında daha ılımlı büyümeyi tercih ettiklerini ve politikalarını da buna uygun olarak belirlediklerini kaydeden Ergün, bu tercih neticesinde atılan adımlarla hem güçlü büyümeyi sağlamış olduklarını hem de ekonomideki kırılganlıkları ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Orta Vadeli Program'da da yıl sonu büyüme oranının yüzde 7,5 olarak öngörüldüğünü hatırlatan Ergün, şunları kaydetti:
''Şu an için geldiğimiz noktada, hedeflenen yıl sonu büyümesini rahatça yakalayacağımızı hatta bir miktar aşabileceğimizi anlıyoruz.

Avrupa'nın borç kriziyle uğraştığı bir dönemden geçiyoruz. Öyle ki artık İtalya ve Yunanistan'da hükümetlerin değiştiğine tanık olduk. Böyle bir ortamda bile, başarılı olmamızın nedenleri güçlü siyasi yapı, kararlı ve dengeli ekonomik duruş ile sağlam sanayi altyapısıdır. Dünyada yaşanmakta olan küresel durgunluğa karşı birçok reçete yazılıyor. Ancak ülkelerdeki siyasi istikrarsızlık nedeniyle bu reçeteler çözüm üretmiyor.

Geçmişte yaşanılan krizlerden gerekli dersleri alan sanayicilerimiz, riskten kaçınma yollarını, krizler karşısında nasıl davranması gerektiğini ve en önemlisi krizleri nasıl fırsata çevirmeleri gerektiğini öğrenmişlerdir. Ekonomik büyümemizin lokomotifi olan sanayicilerimizin güçlü ve dinamik yapılarıyla, önümüzdeki dönemde de Türkiye'nin dünya sıralamasında daha üst sıralara çıkması için en büyük katkıyı vereceğine dair güvenimiz tamdır.''
 

Word'e aktar PDF'e aktar Yazdır E-mail ile gönder   

İlgili Diğer Haberler

Bağlı, İlgili ve İlişkili Kuruluşlar :
|
|
|
|
|
Server: WEBSERVERA, Online:2028