Kartepe Sanayici ve İşadamları Derneği Hizmet Binası Açılışı…

6.6.2011 19:36:59

Bakan Ergün, Kartepe Sanayici ve İşadamları Derneğinin hizmet binası açılış töreninde, sanayici ve iş adamlarının bulundukları bölgenin gelişmesinde en önemli rolü oynayacak kişiler olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün:

''Türkiye ucuz emek, iş gücü ve enerji kaynağı bir ülke olarak görünmüyor. Artık böyle bir ülke değiliz. O zaman bizim ileri teknoloji, araştırma, geliştirme, inovasyon ve yüksek katma değerli ürünler üreten sanayiye ihtiyacımız var''

''Türkiye'nin büyümesinin ön şartı istikrarlı bir siyasi yapının varlığıdır. Bu ülkenin büyümesinin ve bir çok problemin çözülmesinin anahtarıdır. Başka bir anahtarımız yok''

''Türkiye ekonomisini ne kadar büyütürsek, herkesin işini gücünü genişletme imkanımız olur''

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin artık ucuz emek, iş gücü ve enerji kaynağı olan bir ülke olmadığını belirterek, ''O zaman bizim ileri teknoloji, araştırma, geliştirme, inovasyon ve yüksek katma değerli ürünler üreten sanayiye ihtiyacımız var'' dedi.

Bakan Ergün, Kartepe Sanayici ve İşadamları Derneğinin hizmet binası açılış töreninde, sanayici ve iş adamlarının bulundukları bölgenin gelişmesinde en önemli rolü oynayacak kişiler olduğunu söyledi.

Bir ülkenin zenginleşmesinin en önemli kaynağının girişimciler olduğunu ifade eden Bakan Ergün, doğalgaz ve petrol zengini olmayan, ama geç bir nüfusu ve güzel coğrafyası, büyük bir tarihi, uluslararası ilişkileri olan stratejik bir ülke olan Türkiye'de girişimcilik, sanayiciliğin önemli zenginlik kaynağı olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin doğalgaz ve petrol zengini olamayacağına dikkati çeken Ergün, şöyle konuştu:
''Bugün dünyada artık bileğinin gücüyle zengin olmak da çok zor. Ama biz genç nüfusu ve girişimci potansiyelimizi iyi değerlendirmek ve beyin gücümüzle zengin olmak zorundayız. Bizim zenginliğimizin kaynağı budur. Önümüze çıkan fırsatları iyi değerlendirerek, coğrafyamızın, tarihimizin, toplumumuzun, uluslararası ilişkilerin bize sunduğu fırsatları iyi değerlendirerek zenginlik yolunda ilerleyebiliriz. Türkiye ucuz emek, iş gücü ve enerji kaynağı bir ülke olarak görünmüyor artık. Böyle bir ülke değiliz. O zaman bizim ileri teknoloji, araştırma, geliştirme, inovasyon ve yüksek katma değerli ürünler üreten sanayiye ihtiyacımız var. Daha çok girişimciye ihtiyacımız var. Her türlü ekonomik anlamdaki problemimizi çözmek ve zenginleşmek için bundan başka bir yol yok.''

Girişimciliğin içerisinde sanayiciliğin çok özel bir yer tuttuğuna işaret eden Ergün, gerçek toplumsal zenginliğin kaynağının sanayide olduğunun altını çizdi.

''Çünkü sanayi teknolojinin gelişmesine, yüksek katma değerli ürünlerin oluşmasın yol açan gerçek zenginlik kaynağıdır'' diyen Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Zahmetlidir, ama ticarete ve diğer hizmetler sektöründeki çalışmalara göre daha zahmetli bir iştir. Karı o kadar yüksek olmayabilir, ama insana verdiği haz çok daha yüksektir. Çünkü ortaya çıkardığımız ürünlerden milyonlarca insan birden istifade etmektedir ve ülkenizde gerçek bir zenginlik oluşmaktadır. Ticaret bireysel zenginlikler oluştururken sanayi toplumsal zenginlik oluşturur. Onun için girişimciliğin içerisinde sanayicilik özel bir yere sahiptir. Zordur, zahmetlidir, yorar adamı, 'bazen yapılmaz bu iş vazgeçiyorum' dersin ama yine vazgeçemezsin. İnsanı gerçekten motive eden tarafları son derece yüksektir. Onun için sanayiciye ve iş adamına Türkiye'nin özel bir önem vermesi icap eder. Biz de özel bir önem veriyoruz. Bir ülkede sanayiciler ve iş adamları önünü görebiliyorsa yatırım yapar. İstikrar ve güven ortamı varsa yatırım yapacaktır. Ülkenin makro ekonomik dengeleri yerli yerine oturmuşsa yatırım yapacaktır. Girişimci olacaktır insanlar.''
Nihat Ergün, sanayici ve iş adamının iş yapabilmesi için siyasi zeminin yanında ekonomik, sosyal ve toplumsal şartların da uygun olması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'de mesleki eğitimde sorunlar olduğunu bildiren Ergün, geçmişte yapılan uygulamaların mesleki eğitimde büyük tahribata yol açtığını anlattı.

Ancak bugün yaptıkları çalışmalarla mesleki eğitimi yeni yeni toparladıklarını dile getiren Ergün, şunları kaydetti:
''Biz 2002 yılı sonunda iktidara geldik, ama mesleki eğitim için attığımız her adım Yüksek Öğretim Kurumundan, Danıştaydan, Anayasa Mahkemesinden ve dönemin Cumhurbaşkanından döndü. Hatta biraz daha ileriye doğru adımlar atalım dedik başımıza gelmeyen iş kalmadı. Kapatma davasına muhatap olduk. Bir de kapatma davası geçirdik o arada bu işleri düzeltelim derken.''

HÜKÜMETİ YIKMA GİRİŞİMLERİ

Türkiye'yi ileriye götürmek içen adımlar attıklarını, fakat anti demokratik yollardan AK Parti hükümetini devirmeye çalışanların olduğunu savunan Ergün, ''(Darbe yapalım, muhtıra verelim, kaos ortamı meydana getirelim, cinayetler işleyelim yeter ki bu hükümet gitsin. Onu yapamadık en iyisi parlamentoyu kapatalım, hükümeti böyle devirelim) diye uğraşanlar var'' dedi.

Türkiye'de hizmet için çalıştıklarını, ama bir taraftan da bu tür problemlerle uğraştıklarını anlatan Ergün, şöyle devam etti:
''Bu da yetmemiş, gitmişler Amerika'da plan yapıyorlar. Hudson Enstitüsünde toplanmışlar 2006-2007 yıllarında. Bir senaryo yapıyorlar... Hükümet nasıl devrilir? Senaryo şu: 'Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'yu öldürürsek, Türkiye ne kadar karışır bir hesap yapalım bakalım'... Ondan önce biliyorsunuz Danıştay saldırısı yapıldı. O saldırı da hükümeti devirmek için yapılmış bir saldırıydı. Bunlar ülkede acaba bu saldırılarla bir darbe ortamı getirebilir miyiz diye düşündüler, ama Allah'tan şimdi yakalandılar da yargılanıyorlar ve kimin ne yaptığı belli oldu. Hudson Enstitüsünde o darbe planlarını yapanlardan birkaç tanesi şimdi Silivri'de yatıyor. Gelmişler boş durmamışlar o senaryoyu yaptıktan sonra da burada bazı eylemlere girişmişler, ama sonuç alamadan yakalandılar. Bu planların yapıldığı, hatta başarılı olduğu bir ülkede hangi iş adamı yatırım yapar.''

PARLAMENTONUN 367 İHTİYACI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, AK Parti hükümetini çeşitli şekillerde iktidardan uzaklaştıramayanların ''367'den fazla milletvekili almasınlar, bunu başarı sayacağız'' dediklerini kaydetti.

AK Parti'nin milletvekili sayısının 367'nin üzerine çıkmaması için bazı kesimlerin çalıştığını vurgulayan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:
''Bunlar 366'ya razılar. Hatta ikinci bir senaryo da '330'un altı olsa daha da iyi olur' diyorlar. Niye? Türkiye'de daha yapılması gereken anayasa değişiklikleri var. Türkiye'de yeni bir anayasal zeminle sanayinin ve iş dünyasının önünü daha da açmamız lazım. Toplumun önünü daha da açmamız lazım. Demek ki orada bu senaryo yapılıyorsa Türkiye'ye 367 lazım demektir. Ülkenin önünü açmak için parlamentoda bir siyasi partinin 367'nin üzerinde çoğunluğu lazım.''

ARSLANBEY TIR ve MOTORLU TAŞIYICILAR KOOPERATİFİ’NİN HİZMET BİNASI AÇILIŞI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''Türkiye'nin büyümesinin ön şartı istikrarlı bir siyasi yapının varlığıdır. Bu ülkenin büyümesinin ve bir çok problemin çözülmesinin anahtarıdır. Başka bir anahtarımız yok'' dedi.

 Kartepe ilçesindeki Arslanbey Tır ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'nin hizmet binası açılış töreninde konuşan Ergün, bir ülkede hükümetlerin en önemli görevinin ülkeyi büyütmek ve gücüne güç katarak itibarını yükseltmek olduğunu söyledi.
Ülkenin sorunlarını, problemlerini bir süreç içerisinde çözüme kavuşturmak gerektiğini ifade eden Bakan Ergün, Türkiye'nin problemlerini en aza indirmek için çalıştıklarını, mümkünse problemsiz bir ülke meydana getirmek istediklerini kaydetti.

En önemli görevlerinin ülke ekonomisini büyütmek olduğunu ifade eden Ergün, ekonominin büyümesi durumunda işsizlerin açılacak fabrikalarda istihdam edileceğini anlattı.

Ekonominin büyümesiyle sektörlerin de büyüyeceğini ve artan üretimin bütün sektörlere olumlu yansıyacağını vurgulayan Ergün, ürünlerin bir yerden bir yere sevkiyatında ise nakliye sektörünün kullanılacağını söyledi. Nakliye sektörünün kullanacağı araçlar için yollar gerekeceğini, bu durumda da inşaat sektörüne yeni işlerin çıkacağını dile getiren Ergün, şöyle devam etti:

''Duble yollar yapılacak, otobanlar yapılacak. Bu üretimi yapacağız da artıracağız da hangi enerji ile yapacağız? Buna elektrik lazım makineler çalışacak. O zaman enerji sektörüne iş çıkıyor. Barajlar, rüzgar santralleri, nükleer santraller ve termik santraller yapılacak. Bunların elektrik hatları o üretimi yapan sektöre iş çıkarıyor. Ekonomiyi büyütmek demek herkese birden imkan demek. Makine sektörüne iş çıkıyor. Bu üretimi neyle yapacağız? Makinelerle yapacağız. O zaman makine imalatçıları yeni makineler üretmeye başlayacaklar. Herşey buna bağlı. Türkiye ekonomisini ne kadar büyütürsek herkesin işini gücünü genişletme imkanımız olur. Onun için biz bu seçimde bir slogan belirledik. Düşünülmüş, taşınılmış, ölçülmüş, biçilmiş bir slogan bu... 'İstikrar Sürsün Türkiye Büyüsün.' Türkiye'nin büyümesinin ön şartı istikrarlı bir siyasi yapının varlığıdır. Bu ülkenin büyümesinin ve bir çok problemin çözülmesinin anahtarıdır. Başka bir anahtarımız yok.''
Ekonominin büyümesiyle işsizlik probleminin de çözüleceğine dikkati çeken Ergün, ''Türkiye ekonomisi ne kadar büyürse o kadar insan çalışacaktır. Anahtar bu, başka bir anahtar yok'' dedi.

Nihat Ergün, Türkiye'de istikrarı sağladıklarını, güven ortamını temin ettiklerini, makro ekonomik dengelerini oturttuklarını, faizleri düşürdüklerini ve düşürmeye devam edeceklerini ve enflasyonu tek haneli rakamlara indirdiklerini söyledi.

KARAYOLU TAŞIMACILIĞI

Hükümet olarak bütçe açıklarını azalttıklarını ve azaltmaya devam edeceklerini belirten Ergün, şunları kaydetti:
''Devletin borçlarını gelirine göre daha da azalttık, azaltmaya da devam ediyoruz. Bu dengeleri bozmayacağız. Güven ortamını ve istikrarı bozmayacağız. Bunda da kararlıyız. O zaman büyümeyi yeni hedeflerle devam ettirmemiz lazım. Bir düzen geldi taşımacılık sektörüne. Ama tabi ki bu düzene uymayanlar da var. Haklı olarak arkadaşlar diyorlar ki biz K1, R1, L1 almışız ama buna mukabil almayanlar var. 'Korsan taşımacılık istemiyoruz' diyorlar. Haklılar bunun denetimini yoğun bir şekilde artıracağız. Madem ki adam bir düzene girmiş, düzene girenle girmeyen aynı olmamalı değil mi? Herkes sistemin içine katılması lazım. Denizcilikte yurt dışına mal taşınmasında ÖTV'siz mazot kullanılıyor veya tırlarda da karayollarında da kullanılıyor. Ama bunun fazlasını içerde kullanan bazı karayolu taşımacıları haksız rekabete yol açıyorlar. Yani ben vergili mazot alıyorum o yurtdışı taşımacılığı nedeniyle vergisiz mazot alıyor. Ama fazlasını içerde karayolu taşımacılığında kullanınca o daha ucuza mal taşıma imkanına sahip oluyor. O zaman bunların yakın denetime alınması icap ediyor.''

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, konuşmasının ardından Arslanbey Tır ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'nin hizmet binasının açılışını yaptı.

YAYLA ŞENLİKLERİ

Bakan Ergün, daha sonra Trabzonlular Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Kartepe ilçesi Pazarçayır köyünde bulunan Eğreltidüzü mesire alanında düzenlediği yayla şenliğine katıldı.

Burada toplanan vatandaşlara seslenen Ergün, ülkenin normal demokrasi gereği işlerinden olan seçimlerde Türk halkının sağ duyusuyla kararının verdiğini belirterek, ''Hiç gürültü, patırtı yapmamıza gerek yok. Milletimizin yüzde 99,9'u şimdiye kararını vermiştir. Olgunlaştırmıştır'' dedi.

Seçimin, kimsenin birbirini kırmasına ve üzmesine gerek olmayacak bir iş olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, şunları kaydetti:
''13 Haziran günü sonuç itibariyle hepimiz birbirimizin yüzüne bakacağız. Dostluklarımızı, arkadaşlıklarımızı, komşuluklarımızı bunun yüzünden zedelemeye hiçte gerek yok. Zaten Allah'a şükürler olsun ki milletimiz bu konuda çok sağ duyuludur. Her şeyi yakından takip eder. İşini özüne, ruhuna ve derinliklerine kadar iner ve kararını o şekilde verir. Seçimlere 1 hafta kaldı. Bu bir hafta içerisinde seçimlerle ilgili fazla şey değişmez ülkemizde. Onun için halkımızı selamlamak, seçimlerin hayırlı olmasını dilemek ve milletimize güzel hizmetler vermeye bir fırsat oluşturmasını dilemek, ülkemizin istikrarına, güven ortamına Türkiye'nin büyümesine ve güçlenmesine katkı sağlayacak güzel bir demokratik ortam oluşmasını ve katkı sağlayacak bir seçim olmasını dilemekten başka fazla bir şey kalmamıştır.''


 

Word'e aktar PDF'e aktar Yazdır E-mail ile gönder   

İlgili Diğer Haberler

Bağlı, İlgili ve İlişkili Kuruluşlar :
|
|
|
|
|
Server: WEBSERVERA, Online:496